وقتی مرگ در خونه ی عزیزان ما رو می زنه، لحظات سختی واسه اون و ما پیش میاد. عشقِ زندگی ما ممکنه پدر یا مادر، خواهر یا برادر، یکی از دوستان یا اقوام خود رو از دست بده. جدا از اینکه این، تنها مرگ نیس که لبخند رو از لبای عشق ما میگیره؛ شریک زندگی ما ممکنه در طول راه زندگی با فشارهای مالی، از دست دادن خودباوری، از دست دادن شغل، افسردگی، اضطراب و مریضیای مختلف دست به گریبان شه.

نباید از یاد ببرم که هرکدام از ما به یه جور با مرگ و مریضی و شکست روبرو میشیم. ممکنه شما با گریه آروم شید و درد رو از یاد ببرین، اما همسرتون حتما این جور آروم نمی شه. شما باید به حرفای اون گوش بدین، اونو در آغوش گرم خود بگیرین و کاراش رو انجام بدین، در سکوت کنار اون بشینین یا بیارامید، واسه اون چای یا قهوه بریزین و دست نوازش بر سرش بکشین. خلاصه کنارش باشین.

جدا از اینکه این، یادتون باشه که واسه مراقبت از شریک زندگی تون، باید مراقب خود هم باشین. حمایت از شریک زندگی هنگام مرگ عزیزانش لازم اما سخته. حتما طی روزهای مصیبت و اندوه استراحت کنین، غذاتون رو خوب بخورین و با گذراندن وقت کنار دوستان، خونواده و هر فعالیتی که به شما آرامش می ده، استرس خود رو از بین ببرین. شما واسه دلداری دادن به همسر و عشق زندگی خود می تونین این ده کار رو بکنین:

راهکارهای مفید واسه دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید بدونن " آموزشی
راهکارهای مفید واسه دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید بدونن " آموزشی

۱. بذارین گریه کنه

هیچکی دوست نداره پژمردگی عشق زندگی اش رو ببینه. شما واسه تسلا و دلداری دادن به همسر خود ممکنه به در و دیوار بکوبید. حتی ممکنه حس خوبی به شما دست نده چراکه نمی دونین دقیقا باید چیکار کنین و چه بگید.

بازم که اشک چشمان اونو پاک می کنین، بهش نگید «گریه نکن» چراکه با به کاربردن این جمله دستوری، از اون می خواید احساسات و احساسات خود رو ندیده بگیره و شمام به یه جور با این جمله احساسات اونو کم اهمیت می شمارید. دوم اینکه، اگه شریک زندگی تون از اندوه گریه می کنه، باید بدونین که گریستن واسه اون بخشی از مراحل تسلا یافتنه. اون باید این کار رو بکنه. بهش بگید از اینکه جلوی چشمان شما گریه می کنه ابدا ناراحت نمی شین. بذارین غم خود رو بروز بده. شمام از اون حمایت کنین و بذارین هر کار که می خواد بکنه. اون حق داره گریه کنه.

با اینکه گریستن در عزای عزیزان یا هنگام ناراحتی، حتما مراحل تسلا یافتن همه افراد نیس، ممکنه بعضی از افراد غم خود رو به شکل خشم، افسردگی، فریاد و جیغ نشون بدن. شریک شما باید احساسات خود رو به هر شکلی که دوست داره بروز بده. شما باید این حق رو واسه اون قائل باشین. اگه سعی کنین بر اثر قصد و قصد پاک احساسات اونو سرکوب کنین، مصیبت و ناراحتی اونو بی اهمیت شمرده اید.

۲. صادق باشین

شریک شما هنگام ناراحتی حمایت رو راست ی شما رو نیاز داره. در این مواقع، ممکنه دایره ی واژگان تون تنگ تر شه و کلیشهایی به زبون بیارین که اونو ناراحت کنه. اگه بهش بگید «همه چیز درست می شه» اصلا کمکی بهش نکردین، چراکه همه میدونن درحال حاضر، شرایط اصلا خوب نیس. واقعی و صادق باشین. به شریک زندگی تون بگید «عزیزم نمی دونم چی بگم، ولی واسه این قضیه خیلی متأسفم و کنارت هستم تا هر کمکی که از دستم برمیاد، برات انجام بدم». در لحظات غم و اندوه، شریک زندگی تون با جملات تکراری که بیشتر با قصد پاک و آرامش بخشی گفته شدن، روبه رو می شه و این شما هستین که باید تنها منبع حمایت رو راست و اصیل واسه اون باشین.

۳. بذارین به شکل ی خود اندوهش رو بروز بده

بهش نگید که دیگر گریه نکنه. بهش نگید که روش بیان اندوهش غلطه؛ چون شما این جور غم و رنج خود رو بروز نمی بدین. اگه خیلی گریه نمی کنه یا اصلا گریه نمی کنه اونو سرزنش نکنین. نباید یادتون برود که شما پناه اون هستین. باید فضایی رو در اختیارش قرار بدین که به روش مختص خود غمش رو بروز بده.

۴. پذیرای سکوت باشین

راهکارهای مفید واسه دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید بدونن " آموزشی

واسه دلداری دادن به همسر و عشق تون لازم نیس حتما حرف بزنین. بعضی وقتا زبون از بیان خیلی چیزها ناتوانه. خود رو مجبور نکنین که وقتی شریک زندگی تون در سکوت گریه می کنه، حتما چیزی بگید و سکوت رو بشکنید. اون فقط باید از اینکه شما کنارش هستین خیالش راحت باشه. اگه ساعتا هم در تختخواب، روی کاناپه یا نیمکت پارک در سکوت گذراندید، از این سکوت استقبال کنین و بر سرش دست نوازش بکشین.

۵. کمکای عملی ارائه کنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راز آدمای موفق چیه؟ 

تنها چیزی که شریک زندگی تون هنگام غم و مصیبت می خواد اینه که عزیز از دست رفته اش دوباره زنده شه. هر چقدر هم شما بخواهید، این کار از دست شما برنمی آید. اما شما می تونین تموم کارای کفن و دفن رو انجام بدین، خریدهای همسرتون رو برعهده بگیرین، نشتی شیر آب رو که طی این مدت روی اعصاب اون بوده تعمیر کنین، لباسا رو در ماشین لباس شویی بندازین، اونو ماساژ بدین، عصر رو به تماشای تلویزیون بگذرونین و مثل این کارا. فقط کافیه اون بدونه که شما واسه کمک بهش تموم مسئولیتا رو برعهده می گیرین، چراکه اون تموم فکر و ذهنش پیش عزیز ازدست رفته ایه که دیگر اونو نمی بینه.

۶. واسه دلداری دادن به همسر خود، هیچ یک از جملات زیر رو بر زبون نیارین

«خواب دیدم جاش خیلی خوبه»، «آدم از حکمت خدا سر در نمیاره»، «نیمه ی پر لیوان رو ببین»، «هر کار خدا یه حکمتی داره»، «منم وقتی بابام فوت کرد…».

ممکنه شریک زندگی شما بودایی باشه و عقاید متفاوتی نسبت به شما داشته باشه. حتی اگه شریک زندگی شما فرد باایمانی هم باشه، خواب زیبای شما دلیلی بر این نیس که اون گریه نکنه و اندوهگین نباشه. اگه واقعا توجیهی واسه مرگ عزیز همسرتون دارین (که حتما ندارین؛ چون خدا نیستین)، سعی نکنین واسه مرگ اون دلیل خاصی پیدا کنین. چراکه با این کار اندوه اونو کم اهمیت می شمرید. ، اصلا اهمیت نداره که شما در مرگ عزیزتون چیکار کردین. تجربه شما متفاوت از همسرتانه.

۷. بذارین هرچقدر می خواد حرف بزنه

یکی از مهم ترین نقشایی که شما در این دوره برعهده دارین، نقش شنوندهه. همسر شما شاید در روزهای اول مرگ عزیز خود سکوت محض پیشه کنه. بهش بگید که شما حرف هاش رو می شنوین و سنگ صبورش هستین. وقتی که نطق همسرتون باز شد، ممکنه همیشه درباره خاطرات خود از عزیز متوفی و احساساتش درباره اون صحبت کنه. این کار خیلی عادی و حتی واسه اون سودمنده. شاید اون بخواد درباره خاطرات کودکی خود با عزیز ازدست رفته اش همیشه با شما صحبت کنه و یا دلیل مرگ اونو بررسی کنه. بذارین این کار رو بکنه. بهش نگید که حرف هاش داره تکراری می شه. موقع دلداری دادن به همسر عزیزتون، گوش هاتون رو دربست در اختیارش بذارین.

راهکارهای مفید واسه دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید بدونن " آموزشی

۸. سخنگوی همسرتون شید

وقتی کسی می میره، افراد زیادی به خونه و بستگان نزدیک اون تلفن می کنن یا واسه تسلیت در خونه رو میزنن. همدلی اونا قشنگ و مورد تقدیره، اما بعضی وقتا بیش ازحد می شه و کار رو سخت می کنه. همسر شمام انرژی کافی واسه جواب گویی به تموم تماسا، ایمیلا یا پیامای تلگرام و فیسبوک رو نداره. شاید دوستان و آشنایان با اینکه منظور بدی هم ندارن، شما رو اهداف پیاما و سؤالات با ربط و بی ربط خود کنن. یکی از کارایی که واسه دلداری دادن به همسر خود می تونین بکنین اینه که نقش سخن گوی همسرتون رو برعهده بگیرین و از اونا تشکر کنین. صحبت با این همه آدم واسه همسر داغدیده تون سخته.

۹. یادتون باشه که اندوه تاریخ انقضا نداره

راهکارهای مفید واسه دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید بدونن " آموزشی

روزها و هفته ها که گذشت، ممکنه همسرتون دیگر مثل اول هر روز گریه نکنه و به زندگی عادی خود برگردد. دوباره صدای خنده هاش در خونه بپیچد. شرایط براش بهتر شه. اما هیچ وقت فوت عزیزش رو فراموش نمی کنه. باید تا آخر عمر غم همسرتون رو قبول کنین. وقتی که سالگردای ازدواج، تولدها و تعطیلات فرارسند، همسرتون یاد عزیزی میفته که چند سال پیش در این مراسم بود و حالا دیگر نیس. اما شما دست دردست هم راه رو طی می کنین.

راهکارهای مفید واسه دلداری دادن به همسر عزادار که افراد متاهل باید بدونن " آموزشی

وقتی همسرتون با استرس دست و پنجه نرم می کنه هم باید همین روش ها رو به کار گیرید. باید مسئولیتای عملی رو برعهده بگیرین تا لحظات رو واسه اون آسون تر کنین.

۱۰. استرس اونو از بین ببرین؛ بعضی وقتا آرامش مهم تر از همه چیزه

شاید به طور ذاتی می خواید راه حلایی واسه کنترل استرس همسرتون پیدا کنین، اما باید بدونین مغز همسرتون با اضطراب بمباران شده. اون به اندازه کافی به مشکلات خود فکر و اونا رو بررسی کرده. حالا تنها چیزی که نیاز داره، آرامشه. اونو به مدت طولانی در آغوش بفشارید، اونو عمیقا ببوسید، کمر اونو ماساژ بدین و خنده بر لب هاش بنشانید. خیلی از افراد، به ویژه مردها، فراموش می کنن که شریک زندگی دارن و می تونن از راهنماییای اونم بهره مند شن. بخاطر این سعی می کنن مشکلات خود رو خودشون حل کنن. بعضی وقتا، راه حل اصلی اینه که به همسرتون یادآور شید که کنارش هستین. 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید