راه حل اول: تعهد به ارزشای مشترک

۱. وفادار باشین

راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی

اگه یک طرف وفادار نباشه، رابطه به سرعت از هم می پاشد. افراد معمولا از خیانتی کوچیک صرف نظر می کنن، اما حتی واسه بخشش اون، به کمک فردی حرفه ای مثل مشاور یا روان شناس نیاز دارن. تعهدِ وفاداری بدین و بهش پایبند باشین. اگه در رابطه ای احساس خوشحالی نمی کنین، به جای شروع رابطه ای دیگر، از مشاور کمک بگیرین.

اگه به کسی وفادار هستین، باید از هر نظر یعنی هم فیزیکی و هم احساسی وفادار باشین. بعضی افراد فکر می کنن ایرادی نداره که رابطه ای صمیمانه با بقیه برقرار کنن و حتی فقط زمان شون رو با فرد دیگری سپری کنن. اما همین کار باعث مشکلاتی در رابطه تون میشه.

۲. شریک تون رو آزاد بذارین و در مهربانی پیش قدم باشین

اعتماد در فضایی با احساس امنیت به وجود میاد. چرخه آسیب رساندن به همدیگه، چه به شکل زبانی و چه به شکل فیزیکی، و در آخر پس زدن فرد مقابل، ترسای زیادی ایجاد می کنه که باعث کاهش اعتماد می شه. اگه سعی کنین تا هر حرکت شریک تون رو کنترل کنین، به یه جور باعث نبود اعتمادش میشید و اونو از خود دور می سازید.

اگه طرف مقابل تون می خواد زمانی رو با دوستانش بگذرونه، سعی کنین با این مسئله کنار بیایید. البته شما همیشه باید در مورد رفتار قابل قبول و رفتار غیرقابل قبول با هم صحبت کنین. مثلا اگه همسرتون قصد شرکت در کلاس ورزش با دوستانش رو داره و شما با این کار موافق نیستین، پس باید در این مورد باهم صحبت کنین تا در آینده این مسئله همیشه باعث نا آرومی در رابطه تون نشه.

۳. همسرتون رو بدون انگیزهای ثانوی دوست داشته باشین

راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی

هر دوی شما نیاز به این مطمئنین که همسرتون به خاطر خودتون و نه به خاطر چیز دیگری دوست تون داره. دلایل دیگر می تونه به خاطر خونواده تون، پول تون، ظاهرتون و حتی احساس ترس از تنهایی باشه. پس مطمئن شید که به دلیل درستی همسرتون رو دوست دارین.

راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی
راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی

۴. رابطه تون رو در اولویت بذارین

خیلی راحت می تونین همسرتون رو به حال خود آزاد و از همدیگه غفلت کنین. اما سعی کنین همه انرژی و زمان تون رو به افراد دیگر یا بقیه فعالیتا اختصاص ندین. بلکه اولویتا رو مشخص کنین. اگه رابطه واسه تون مهمه، پس باید واسه تون در اولویت قرار بگیره.

۵. وفادار بمونین

سوءِتفاهم، اختلاف و خشم همیشه پیش میاد. اما باید نسبت به اختلاف نظرها و اعلام عقاید خلاف خودتون تحمل داشته باشین تا ترس از جدایی در دو طرف به وجود نیاد. این کار زمانی ممکنه که شما طرف مقابل رو تهدید به ترک کردن، نکنین.

راه حل دوم: ایجاد اعتماد در طرف مقابل

۱. روال عادی رو حفظ کنین

خیلی از افراد فکر می کنن که انجام کارا به شکلی متفاوت جذابه. یعنی علاقه دارن همیشه واسه سورپرایز کردن طرف مقابل برنامه ریزی کنن. با اینکه بعضی وقتا غافلگیری خوبه، ثبات و یکنواختی هم در یک رابطه بسیار مهمه. شاید یکنواختی به نظرتون خسته کننده بیاد، اما در دراز مدت باعث جلب اعتماد می شه.

راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی

۲. قابل تکیه باشین

راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی

اعتماد به معنای اینه که بتونین به کسی تکیه کنین. شما به همسرتون اعتماد دارین که همیشه و صرف نظر از چیزای دیگر، چه رفتاری می کنه. اعتماد باعث ایجاد امنیت در رابطه می شه. مطمئن شید که همسرتون می تونه روی شما حساب کنه.

اگه می گین که ۵ بعدظهر در منزل هستین، خوش قول باشین یا اگه اتفاقی افتاد که نمی تونستید سر وقت برسین، طرف مقابل رو مطلع کنین. مهم ترین عامل اینجا ثباته. اگه ۴ بار از ۵ بار، حتی به خودتون زحمت زنگ زدن و آگاهی دادن واسه اینکه دیر می رسین رو ندین، نشون می ده که چیزای دیگر واسه شما مهم تر از رابطه تون هستن. رابطه موفق و خوشحال زمانی به وجود میاد که هر دو طرف سعی کنن تا به قولایی که میدن پایبند باشن.

۳. به چیزی که می گین باور داشته باشین

همسر شما بهتر از هرکی دیگری می تونه حالات چهره ی شما رو بفهمد. اگه دروغ بگید یا سعی کنین تا احساسی واقعی رو مخفی کنین، اون خوب متوجه می شه. با این کار ممکنه تصور کنه که شما در حال خیانت بهش هستین. وقتی کسی بدونه که هر چه می گین قابل اعتماده، رابطه بهتر و نزدیک تری ایجاد میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای ترسیم نقشه ذهنی "

۴. واقعیت رو بگید

یکی از راههای جلب اعتماد همسر اینه که هیچی رو مخفی نکنین، چون که همسران هیچ چیزی واسه مخفی کردن از همدیگه ندارن. بهتره بدونین که دیر یا زود همه چیز رو می شه و روراست نبودن شما باعث از بین رفتن اعتماد و خراب شدن رابطه می شه.

۵. احساس واقعی تون رو در بین بذارین

خیلی از افراد هیچ وقت اجازه نمی دن که شریک زندگی شون از نیازای واقعی شون باخبر شه. نذارین همسرتون در ابهام بمونه یا سعی کنه حدس بزنه که باید چه کاری واسه تون بکنه. این مسئله باید دو طرفه باشه. اگه فقط یک نفر مورد توجه دیگری باشه، ممکنه فرد دیگر احساس بی توجهی کنه.

۶. بعضی وقتا جواب منفی بدین

بسیار خوبه که به نیازای همسرتون گوش بدین و سعی کنین تا اونا رو برآورده سازید، اما بعضی وقتا بهترین کار «نه گفتن» است. نمی شه همیشه همه کار رو به میل اون انجام بدین و با جواب منفی نسبت به بعضی خواستها، احترام طرف مقابل رو به دست میارید، چون که نشون میدید در این رابطه پشیمون نیستین. اعلام نظر شما باعث افزایش اعتماد دو طرفه می شه.

راه حل سوم: جلب اعتماد طرف مقابل

۱. تواناییای همسرتون رو باور کنین

یعنی، اگه همیشه باور دارین که همسرتون در بعضی موارد دارای صلاحیت نیس، اعتمادتون کامل نیس. اگه اینجور مشکلی دارین باید به شکل رو راست و با رفتاری درست این مسئله رو با اون در بین بذارین. این کار به شما اجازه می ده تا رابطه تون رو پیش ببرین و اعتماد همدیگه رو جلب کنین.

۲. به همسرتون اعتماد کنین

راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟  آموزشی

چه جوری همسرتون به شما اعتماد کنه، وقتی شما بهش اعتماد ندارین؟ اعتماد حسی دو طرفه که به تنهایی از عهده ی یک نفر برنمی آید.

اعتماد به طرف مقابل بیشتر به این برمیگرده که احساس داخلی شما نسبت بهش چیه. یعنی، اگه نسبت به هر چیز احساس ناامنی دارین، این حس می تونه اثر منفی بر رابطه تون بزاره. شما هر دلیلی دارین تا به طرف مقابل اعتماد کنین، مگه اینکه خلاقش ثابت شه.

۳. طرف مقابل رو بدون سند و مدرک باور کنین

یکی از مسائل دور و بر اعتماد، تمایل به تصور بدترین سناریو در هر موقعیتیه. فقط به خاطر اینکه همسرتون جواب تلفن تون رو نداده معنیش این نیس که در حال خیانت به شماس. زمانی که به فرد مقابل اعتماد کنین، بدون سند و مدرک حرفش رو قبول می کنین. یعنی قبول می کنین که همسرتون باید این شانس رو داشته باشین که واسه موقعیت پیش اومده توضیح بده و شمام قانع شید.

۴. کاری به موبایل همسرتون نداشته باشین

هر کدوم از شما واسه موبایل تون کلمه عبور گذاشته اید؟ احتمال داره این کار نشونه مشکل نبود اعتماد باشه. با اینکه حریم خصوصی مهمه، اما نباید بیشتر از حد از موبایل تون محافظت کنین. زمانی که اعتماد واقعی وجود داشته باشه، طرف مقابل حتی اگه به موبایل تون دسترسی داشته باشه، به حریم خصوصی تون احترام می ذاره. اما مهم ترین مسئله وقتیه که احساس کنین کسی که به همسرتون زنگ می زنه، تهدیدی واسه رابطه تونه؛ اون وقت شک نداشته باشین مشکلاتی در مورد اعتمادتون هست.

۵. به همسرتون اجازه بدین تا آزادانه زندگی کنه

بیشتر وقتی مسائلی در مورد اعتماد هست، شما می خواید هر کاری که طرف مقابل انجام می ده رو کنترل کنین. این کار باعث می شه فرد احساس زندانی بودن و تهدید شدن داشته باشه. با این حال، اعتماد یعنی باور داشتن و اجازه دادن به طرف مقابل که آزادانه زندگی کنه. زمانی که به فرد دیگری اعتماد دارین، یعنی به خودتون هم اعتماد دارین که باعث ایجاد روابطی سالم تر در دراز مدت می شه.

منبع : wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید