بعضیا هیچی رو فراموش نمی کنن؛ کافیه بگید «فلان روز رو یادته؟» تا این دوستان تموم جزئیات رو بدون اشتباه به خاطر بیارن و بازگو کنن. حافظه ی این دوستان مثل ساعتی دقیق کار می کنه. اما چه جوری؟ حافظه ی قوی وابسته به سلامت و سرزندگی مغزه. فرقی نمی کنه محصل هستین یا محقق یا نخبه یا…، واسه تقویت حافظه ی خود پیشنهادای زیادی جلو تونه. راههای تقویت حافظه به شما کمک می کنن مغزتون رو تروتازه نگه دارین و عملکردش رو بهتر کنین.

 

راههای تقویت حافظه؛ فارغ از سن وسال

به نظر می رسه یادگیری در سنای بالا کمی سخت تر باشه، اما وقتی پای مغز پیش میاد، محققان حرفای دیگری واسه گفتن دارن. واقعیت اینه که مغز آدم ظرفیتی باورنکردنی واسه یکی بودن و تغییر داره و این ویژگی سن وسال نمی شناسه. این توانایی رو «ویژگی نوروپلاستی» مغز میگن. وقتی مغز با محرکای مناسب روبه رو می شه، می تونه مسیرهای عصبی جدیدی پیدا کنه. در این حالت، ارتباطات فعلی مغز تغییر می کنه و نسبت به مسیرهای تازه واکنش نشون می ده.

 1. تمرینات ورزشی واسه مغز؛
 2. توجه به ورزش و تمرینای بدنی؛
 3. توجه به خواب کافی؛
 4. اختصاص وقت به دوستان؛
 5. مدیریت استرس؛
 6. خندیدن؛
 7. توجه به رژیم غذایی مناسب؛
 8. تشخیص و درمون مسائل سلامت؛
 9. قدمای عملی واسه تقویت حافظه و یادگیری.

۱. تمرینات ورزشی واسه مغز

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

با قدم گذاشتن به بزرگ سالی، مغز شما میلیونا راه عصبی واسه کمک به پردازش و بازخوانی اطلاعات، حل مسائل آشنا و انجام امور آشنا با کمترین میزان زحمت و سعی ایجاد کرده. اما اگه تنها به این مسیرهای آشنا و تکراری براتون کافیه، مغزتون از رشد و پیشرفت باز می مونه. بعضی وقتا باید تکونی به مغز عزیزتون بدین و اونو از فرایندهای تکراری دور کنین.

حافظه، مثل ماهیچها نیاز به تقویت داره: یا از اون استفاده و تقویتش می کنین یا با تنبلی اونو از دست میدید. هرچقدر مغزتون ورزیده تر باشه، بهتر می تونه اطلاعات رو پردازش و مرور کنه. اما تموم تمرینات حافظه مثل هم نیستن. بهترین تمرینا مواردی هستن که عادتاتون رو در هم می شکنن و شما رو واسه ایجاد مسیرهای تازه و جدید مغزی به رقابت میکشن.

به این ۴ تمرین واسه تقویت حافظه دقت کنین:

 • یادگیری چیزای تازه: مهم نیس دانسته های قبلی تون چقدر سخت و پیچیده ان؛ درهرحال قبلا در اونا مهارت و علم کسب کردین. واسه تقویت حافظه باید به دنبال یادگیری چیزای تازه باشین و از منطقه امن خود خارج شید. واسه تقویت مغز و حافظه باید همیشه در حال یادگیری باشین و مهارتای جدید یاد بگیرین.
 • انجام فعالیتای رقابت برانگیز: فعالیتای مفید واسه تقویت حافظه، نیازمند توجه کامل و دقیق شمان. اگه فعالیتی که انجام میدید، فقط از یک دیدگاه رقابت برانگیزه، زیاد روی اون حساب نکنین؛ فعالیت باید نیازمند سعیای مغزی باشه. مثلا، یادگیری نواختنِ قطعه ای سخت و تازه در موسیقی، جزو این دسته از فعالیتا قرار میگیره. اما تمرین همیشگی قطعه ای که از قبل با اون آشنا بودین، هرچقدر هم سخت باشه، فعالیتی جدید واسه تقویت حافظه تون به حساب نمیاد.
 • مهارتای قدم به قدم: سعی کنین مهارتایی رو دنبال کنین که دارای سطوح مختلفی هستن و بعد از اینکه هر مرحله واسه تون آسون شد، به مرحله پیشرفته تر بدین.
 • فعالیتای رضایت آور: پاداش و رضایت پس از انجام فعالیتا، مراحل یادگیری مغزی رو پیشرفت میدن. هرچقدر انجام کاری واسه تون جالب تر باشه و بیشتر درگیر اون باشین، علاقه به ادامه اون در شما بیشتر می شه و به امتیازات بیشتری دست پیدا می کنین. پس فعالیتایی انتخاب کنین که درعین رقابت برانگیزبودن، لذت بخش و راضی کننده باشن.

به کارایی بدین که همیشه دوست شون داشته اید، مثلا: نواختن سازی جدید مثل گیتار، سفالگری، شطرنج بازی کردن، یادگیری زبانی جدید و… . هر کدوم از این فعالیتا می تونن به تقویت حافظه تون کمک کنن، چون همه اینا شما رو درگیر و با رقابت رو به رو می کنن.

برنامه های آموزشیِ مغز چه جوری عمل میکنن؟

واسه تقویت حافظه، حل مسئله، بهبود تمرکز و توجه، و حتی پیشرفت ضریب هوشی، اپلیکیشنای مختلفی به طور آنلاین وجود دارن. اما واقعا مفید و کاربردی عمل میکنن؟ دلایل نشون میدن که جواب این سؤال منفیه. این برنامه ها تنها به تقویت حافظه ی کوتاه مدت کمک می کنن و ربطی به بهتر شدن ضریب هوشی کلی، تقویت حافظه یا افزایش مهارت ها و تواناییای شناختی ندارن.

۲. ورزش و تمرینای بدنی

تمرینات ذهنی، واسه تقویت سلامت مغز بسیار مفیدند، اما نباید از اثر تمرینات فیزیکی و جسمی غافل شد. تمرینات بدنی به تروتازه ماندن مغز شما کمک می کنه. فعالیتای بدنی باعث ورود بیشتر اکسیژن به مغز می شن و از اختلالاتی مثل دیابت یا مریضیای قلبی عروقی که باعث ازدست رفتن حافظه می شه، جلوگیری می کنن.

ورزش باعث افزایش اثرات مواد شیمیایی مغزی هم می شه و هورمونای استرس زا رو کم می کنه. از همه مهم تر، ورزش کردن نقش مهمی در فعالیتای نوروپلاستی اجرا می کنه و باعث تقویت عوامل رشد و تحریک ارتباطات عصبی می شه.

پیشنهادای لازم واسه تقویت حافظه:

 • تمرینات ایروبیک، واسه مغز بسیار مناسب و مفیدند. پس یادتون باشه تمریناتی انتخاب کنین که باعث افزایش گردش خون می شن. در کل، هر چیزی که واسه قلب مفید باشه، واسه مغز هم مفید هستش.
 • پس از بیداری باید زمان زیادی صرف کنین تا از حال وهوای خواب خارج شید؟ اگه این طوره، انجام تمرینات ورزشی پیش از کارای روزانه، به شما کمک شایانی می کنه و یادگیری شما در طول روز رو هم افزایش می ده.
 • تمرینات بدنی و ورزشی ای که نیازمند هماهنگی بین چشم و دستا هستن یا نمونه های سخت تر، واسه تقویت و رشد مغزی بسیار مناسب ان.
 • تمرینات ورزشی به شما کمک می کنن خستگیا و فشاری رو که در روز تحمل کردین، خیلی راحت دور بریزین. حتی تعدادی حرکت ساده و پیاده روی هم مفید هستن.

اگه تجربه استرسای یهویی یا رفتارهای ناسالم متداوم رو دارین:

سعی کنین به تمرینات ورزشی مناسب واسه تقویت ماهیچه های تون مشغول شید. تمریناتی که در اونا هم از دستا و هم از پاها استفاده می شه، بسیار مفیدند. تمریناتی که با تمرکز و آگاهی ذهنی صورت بگیرن هم بسیار مفید واقع می شن. تمریناتی مثل قدم زدن، دویدن، شنا یا صخره نوردی حسای مختلف شما رو فعال می کنن و وقتی درست و باتمرکز انجام شن، هوشیاری تون به خود و بقیه رو افزایش میدن.

۳. خواب کافی

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

فرق زیادی هست بین میزان خوابی که شما رو به هرحال زنده نگه می داره، و میزان خوابی که باعث می شه بهترین کارکرد رو داشته باشین. بزرگ سالان واسه جبران کم خوابی حدودا به ۷.۵ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارن. حتی کمی کم خوابی هم فرقای فاحشی در عملکردتون ایجاد می کنن و روی خلاقیت، توانایی حل مسئله، حافظه و مهارتای فکری تون موثر هستش.

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

خلاقیت-خلاق

خواب در یادگیری و حافظه نقشی اساسی داره. تحقیقات نشون میدن که خواب، واسه بررسی حافظه مهمه. کلیدی ترین فعالیتای تقویت حافظه در طول مراحل عمیق خواب رخ میدن. چند راه حل در این رابطه:

 • برنامه منظم: هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب برید و در ساعت معینی هم از خواب بلند شید. حتی در تعطیلات و آخرهفتها هم این روند منظم رو برهم نزنید.
 • دوری از تلفن، تلویزیون و… : کمه کم ۱ ساعت قبل از رفتن به رختخواب، موبایل و تلویزیون و… رو تعطیل کنین. نور آبیِ پخش شده از این دستگاه ها باعث تشویق شما به بیداری می شه و از ترشح هورمونای لازم واسه خواب و استراحت مثل ملاتونین جلوگیری می کنه.
 • کنترل مصرف کافئین: اثرات کافئین بر افراد مختلف، متفاوته. بعضی بسیار حساس ان و حتی با مصرف کافئین در صبح، شب هنگام با اثرات بی خوابی به دلیل اون روبرو می شن. بنابه میزان حساسیت خود به این ماده، مصرف اونو واسه داشتن خوابی راحت کنترل کنین.

۴. اختصاص وقت به دوستان

وقتی صحبت از راههای تقویت حافظه مطرح می شه، معمولا فکر و ذهن همه ما به طرف انجام فعالیتای جدی تر میره، مثلا حل معما و جدول و انجام بازیای فکری مثل شطرنج و … . اما اگه شمام این طور فکر می کنین، باید بگیم سخت در اشتباهید دوست عزیز. تحقیقات نشون می ده اهمیت وقت گذرانی با دوستان و هم شادی و تفریح، اثراتی به مراتب بیشتر از موارد نامبرده در تقویت حافظه داره.

آدما موجوداتی خیلی اجتماعی ان. ما به تنهایی دووم نمی آوریم. رفت و اومد و ارتباطات بهترین راه واسه تقویت مغز و حافظه ی ماست. تحقیقات مختلف نشون میدن داشتن روابط با معنی و دلپذیر و دوستیا نه تنها باعث تقویت سلامت احساسی و روحی می شه، بلکه اثر فوق العاده ای هم در تقویت سلامت مغزی و حافظه داره.

تازگیا پژوهشی در مدرسه ی سلامت عمومی هاروارد ثابت کرد که افراد با زندگی اجتماعی قوی، کمترین میزان دچار شدن به مشکلات کاهش حافظه رو پیدا می کنن. واسه تقویت حافظه از راه رفت و اومد و فعالیتای اجتماعی، راههای مختلفی هست، مثلا می تونین در جمعا واسه انجام کارای مختلف داوطلب شید، به گروه ها و باشگاهای مختلف ملحق شید، وقت بیشتری به دوستان تون اختصاص بدین یا اگه در دسترس تون نیستن، با اونا تلفنی صحبت کنین. اگه در شرایطی نادر، این راهکارها واسه تون عملی نبودن، می تونین روی حضور و دوستی حیوانات خونگی و نگهداری از اونا حساب کنین.

۵. مدیریت استرس

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

استرس یکی از دشمنان درجه یک حافظه و مغز به حساب میاد. استرس طولانی در طول زمان، سلولای مغزی رو از بین می بره و باعث تخریب هیپوکامپ می شه. هیپوکامپ بخشی از مغزه که به شکل دادن خاطرات جدید می پردازه و خاطرات قدیم رو احیا می کنه.

تحقیقات نشون میدن استرس در از دست رفتن حافظه نقش داره. واسه مدیریت استرس اقدامات زیر رو به خاطر داشته باشین:

 • انتظارات مناسب و واقعی داشته باشین و هنر نه گفتن رو تمرین کنین.
 • در طول روز بین کاراتون معطلی و استراحت داشته باشین.
 • به جای جنگیدن با احساسات خود، ابرازشان کنین.
 • بین کار و اوقات فراغت، تعادل بسازین.
 • به جای انجام هم زمانِ چند کار، تنها به انجام یک کار براتون کافیه.

تحقیقات علمی نشون میدن مدیتیشن اثرات بسیار خوبی بر سلامت داره. مدیتیشن در موقعیتای مختلفی به کمک شما میاد، مثلا: افسردگی، اضطراب، درد طولانی، دیابت، فشار خون بالا و… . باعث افزایش تمرکز، خلاقیت، حافظه و قدرت یادگیری و استدلال می شه.

مدیتیشن این معجزات شگفت آور رو طبق تغییرات مغزی ایجاد می کنه. تصاویر مغزی نشون میدن افرادی که مدیتیشن می کنن، در طرف چپ قشر جلویی مغز خود، فعالیتای بیشتری دارن. این بخش با احساس شادی و آرامش مرتبطه. مدیتیشن موجب افزایش همکاری بین سلولای مغزی می شه و تقویت و ضخامت بیشتر غشای مغزی رو به دنبال داره. تموم اینا در کل باعث افزایش سرحالی مغز و توانایی بیشتر حافظه تون می شن.

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

آرامش

۶. خندیدن

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راههای پیشگیری از سرطان چیه؟ "

حتما شنیدین که «خنده بر هر درد بی درمون دواست» و باعث تقویت مغز و حافظه می شه. واکنشا و جوابای احساسی تنها بخشی از مغز رو درگیر می کنن، اما خنده باعث درگیرشدن قسمتای مختلف مغزی می شه. پس خندیدن و فعال کردن این بخشا واسه بهبود یادگیری و خلاقیت بسیار مهمه. دنیل گلمن (Daniel Goleman) روان شناسیه که در کتاب خود با عنوان هوش هیجانی می گه: «به نظر می رسه خنده باعث می شه افراد، وسیع تر فکر کنن و احساس آزادی بیشتری کنن.»

به دنبال راه هایی باشین که خنده و نشاط رو به زندگی تون وارد می کنن:

 • سخت نگیرید. همه ما بعضی وقتا اشتباه می کنیم و در اصطلاحِ خودمونی «سوتی» یا «گاف »های خنده داری میدیم. در این مواقع، جدی و خشک رفتار نکنین؛ بخندین و بذارین بقیه هم به اشتباه شما بخندن.
 • به دنبال خنده و خندیدن باشین. یکی از دلایلی که دوست داریم اتفاقات یا تجربه های بامزه و خنده دار خود رو واسه بقیه تعریف کنیم، اینه که دوست داریم دوباره بخندیم و خوشحال شیم. این شادی رو دست کم نگیرید و دنبالش باشین.
 • با افراد خوشحال و خنده رو رفت و اومد کنین. این افراد کسائی هستن که به اتفاقات روزمره هم نگاهی خوشحال دارن و آخرش چیزی واسه خندیدن و شادی پیدا می کنن. خنده ی اونا مسریه، پس همراه شون باشین و با اونا رفت و اومد کنین.
 • شادبودن رو به خود یادآوری کنین. عکس یا پوستری خنده دار به دیوار اتاق تون بزنین. شئ یا اسباب بازی بامزه ای در اتاق یا اتومبیل خود داشته باشین. عکس عزیزان تون رو با خود به همراه داشته باشین و در کل به خود یادآوری کنین که باید خوشحال بود. از کودکان و هم بازی شدن با اونا غافل نشید که منبعی فوق العاده از انرژی، بازی و شادی ان.

۷. رژیم غذایی مناسب

همون طورکه جسم نیازمند انرژی و مواد غذایی مفیده، موتور مغز و حافظه هم به سوخت نیاز داره. حتما میدونید که رژیم غذایی با تمرکز بر میوه، سبزیجات، چربیای مفید (مثل چربی ماهی، آجیل یا روغن زیتون)، حبوبات و… واسه سلامت جسمی شما بسیار مفیده. حال جالبه بدونین این رژیم در حفظ سلامت مغز و حافظه تون هم بسیار خوب عمل می کنه. به پیشنهادای زیر واسه افزایش حافظه و جلوگیری از نابودی عقلی توجه کنین:

 • اسیدهای چرب امگا۳ واسه تقویت حافظه و مغز بسیار مفیدند. ماهی منبعی غنی از این ماده، به ویژه ماهی آبای سرد مثل: سالمون، تُن، هالیبوت، قزل آلا، ماهی خال مخالی، ساردین و شاه ماهی.
 • اگه طرف دار غذاها و فرآوردهای دریایی نیستین، از بقیه منابع امگا۳ مثل گردو، کدوحلوایی، تخم کتان آسیاب شده، لوبیا قرمز و چیتی، بروکلی، اسفناج، سویا و اگه اتفاقا در دسترس تون بود، از جلبک دریایی استفاده کنین.
 • از خوردن اسیدهای اشباع شده و مواد پرکالری دوری کنین، مثلا دور بستنی، گوشت قرمز، شیر پرچرب، کره و خامه رو خط بکشین. این مواد اثرات بدی بر حافظه تون دارن و باعث نابودی عقل می شن.
 • تا می تونین میوه و سبزی استفاده کنین. این مواد پر از آنتی اکسیدان هستن. به ویژه میوه ها و سبزیجات رنگی، منابع خوبی واسه تقویت حافظه و مغز هستن.
 • چای سبز بخورین. چای سبز شامل آنتی اکسیدانی به نام «پلی فنول» است که از تخریب سلولای مغزی جلوگیری می کنه. علاوه براین، به سلامت حافظه هم کمک می کنه و مراحل پیری رو کنه می سازه.

۸. تشخیص و درمون مشکلات سلامتی

بعضی وقتا اختلالی در حافظه ایجاد می شه که باید دلیل اونو در مشکلات احتمالی سلامت خود جست وجو کنین. لازمه در این مواقع، سبک زندگی خود رو بررسی کنین. فقط فراموشی و نابودی عقل موجب اثرات منفی بر حافظه نمی شن؛ مریضیای دیگر و بعضی داروها هم اثراتی منفی بر حافظه دارن:

 • مریضیای قلبی عروقی و مشکلات اونا مثل افزایش میزان کلسترول و فشار خون ممکنه باعث مشکلایی در کارکرد مغز و حافظه شن.
 • تحقیقات نشون می ده افرادِ گرفتار به دیابت بیشتر از بقیه به مشکلات حافظه گرفتار می شن و تواناییای شناختی شون بیشتر از بقیه کاهش پیدا میکنه.
 • برهم خوردن تعادل هورمونی هم ممکنه موجب کاهش توانایی حافظه شه. مثلا، زنان یائسه با کم شدن سطح استروژن در بدن شون، کمی دچار کاهش سطح حافظه می شن. این مسئله در مردها با کم شدن سطح تستسترون رخ می ده. نوسانات تیروئید هم باعث مشکل در حافظه، گیجی و کندی در تفکر می شه.
 • خیلی از داروهای بدون نسخه، مثل داروهای سرماخوردگی یا ضدحساسیت یا ضدافسردگی باعث بروز مشکلاتی در حافظه می شن. پس باید در مصرف داروها خیلی دقت به خرج بدین و حتما با دکتر خود مشورت کنین.

۹. قدمای عملی واسه تقویت حافظه و یادگیری

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

 • توجه کنین: اگه چیزی رو یاد نگیرید، نمی تونین اونو به خاطر بسپارید، پس تمرکز و توجه کنین. اگه در توجه و تمرکز مشکل دارین، از رمزگذاری در یادگیری کمک بگیرین. تنها ۸ ثانیه زمان واسه واردکردن اطلاعات به مغز نیازه. اگه خیلی راحت دچار حواس پرتی میشید، بهتره در مکانی آروم به یادگیری بدین.
 • حواس مختلف خود رو درگیر کنین: سعی کنین حسای مختلف خود رو در یادگیری وارد کنین، مثلا مطالب رو به بوها، بافتا، طعما و رنگای مختلف ترجمه کنین. با درگیرشدن و آمیزش حسای مختلف در بین یادگیری، اطلاعات آویزه ی گوش تون می شن و در مغز موندگاری پیدا می کنن. مثلا حتی اگه روش یادگیری تون دیداریه، سعی کنین مطالب رو بلند بخونین. باریتم خوندن هم، اثر فوق العاده ای در یادگیری مطالب داره.
 • بین اطلاعات قدیم و جدید پل بزنین: سعی کنین بین دانسته های قبلی و درسای فعلی تون رابطه برقرار کنین. این رابطه ممکنه شامل یادگیری مطالب جدید برپایه ی دانسته های قبلی باشه یا حتی شامل یافتن و به خاطرسپردن نشانی فرد یا مکانی تازه برحسب شناخت شما از اون نشانی در گذشته باشه.
 • واسه مطالب سخت و پیچیده،بر روشای پایه ای تمرکز کنین: به جای به خاطرسپاری جزئیات، بهتره مطالب تازه رو به زبون خود واسه شخصی دیگر توضیح بدین.
 • یاد گرفته های تازه رو تمرین کنین: وقتی چیز تازه ای یاد می گیرین، همون روز اونو تمرین کنین و به بررسی و تحقیق درباره اون بدین. این کار باعث می شه مطالب و اطلاعات جدید در مغز شما موندگار شن.
 • از یادیار استفاده کنین: یادیارها عبارت ان از شگردهایی واسه یادسپاری که تنها به تکرار مطالب اکتفا نمی کنن، بلکه با ایجاد رابطه بین مفاهیم تازه و اطلاعات قبلیِ موجود در مغز که خیلی راحت یادآوری می شن (تصاویر، ریتم، آهنگ و…)، در به خاطرسپاری و یادآوری مطالب کمک می کنن.

نمونه ای از یادیارها:

 • تصاویر دیداری:

واسه یادگیری مطلبی تازه، می تونین بین اون و تصویری به ویژه رابطه بسازین. اگه تصویر انتخابی تون رنگی، ۳بعدی، مثبت و جذاب باشه، بیشتر به شما کمک می کنن. مثلا واسه اینکه نام فردی به اسم «رزا پارک» تو ذهن تون بمونه، می تونین زنی رو در پارکی پر از رزهای قشنگ تصور کنین.

 • سرنام:

واسه به خاطرسپردن عبارت ها می تونین شروع کلمات موجود در اونا رو جدا کرده و به هم بچسبونید و واسه خود رمز بسازین. مثلا واسه حفظ کردن عبارت «گرداب لاما در مرکز نایروبی» می تونین حروف اول هر کلمه رو جدا کنین: گ-ل-م-ن، بعد با حروف ساده عبارتی رمزی بسازین: «گل من» که حروف اون نماینده ی کلمات موجود در عبارته.

 • اول حروف و کلمات موجود در جمله:

واسه به خاطرسپردن کلمات موجود در جمله یا عبارت می تونین حروف ساده واژهای موجود رو جدا کنین و اونا رو به عنوان رمز به خاطر بسپارید. مثلا در عبارت «دولتای فرومانده در جست وجوی ساختارشناسی» می تونین حروف : د-ف-ج-س رو به عنوان رمزی واسه به خاطرسپاری به ذهن وارد کنین.

 • ریتم و آهنگ:

ریتم و آهنگ در یادگیری مطالبِ تکراری و سخت به کمک شما بین، مثلا واسه اینکه روش جمع عدد درست با کسر رو حفظ کنین، می تونین بگید: «عدد درست رو در مخرج کسر ضرب می کنیم با صورتش جمع می کنیم.»

 • تقطیع اعداد و اطلاعات:

واسه به خاطرسپردن اعداد و ارقامی طولانی مثل شماره تلفنا، می تونین اونا رو به قطعات کوچیک تر تقسیم کنین. مثلا شماره ملی ۰۳۴۲۷۴۵۳۷۶۸ رو به قطعات کوچیک تر تقسیم و حفظ کنین: ۰۳۴، ۲۷۴، ۵۳، ۷۶۸.

 • اختصاص تصویر مکانی خاص:

واسه اینکه اطلاعاتی با گزینه های مختلف رو به خاطر بسپارید، می تونین به هر کدوم از این عناوین و گزینه ها مکانی خاص اختصاص بدین تا اونا رو بهتر به خاطر بیارین. مثلا واسه اینکه فهرست خریدتان رو در یاد داشته باشین، با خود بگید: موزها در آشپزخانه، تخم مرغا روی مبل و… .

پیشنهادایی واسه تقویت حافظه و ذهن

تکرار

تکرارکردن روشی بسیار مفید واسه یادگیری و تقویت حافظهه. مغز به روش ها و مطالب تازه هم واکنشای مثبتی نشون می ده. پس می تونین واسه تکرار مطالب و یادگیری بهتر اونا، از روشای جور واجور استفاده کنین. بعضی روشای تکرار ازاین قرارند:

 • یادداشت ورداری
 • تکرار واژه ای که تازه یاد گرفتین
 • تکرار و داستان دوباره ی چیزی که تازه یاد گرفتین

نظم

نظم به یادگیری بهتر کمک می کنه. می تونین به کمک امکانات برنامه ریزی و تقویم موجود در تلفنای هوشمند، فعالیتا و قرارهای مختلف تون رو منظم کنین و با قیدکردن فعالیتای مختلف در تقویم و برنامه، از فراموش کردن اونا جلوگیری کنین.

راههای تقویت حافظه؛ راهکارهایی که کمک می کنه به جنگ فراموشی برید  آموزشی

 • گفت وگوها، افکار و تجربه هاتون رو بنویسین.
 • برنامه های قبلی خود رو هنگام شام یا صبحانه مرور کنین.
 • اگه به جای تقویمِ گوشی موبایل از نسخه کاغدی استفاده می کنین، سعی کنین اونو جلوی چشم بذارین و همراه تون داشته باشین.

تجسم کردن

واسه اینکه اسما و افراد رو در خاطر خود حفظ کنین، می تونین با اختصاص دادن تصویری از اونا، تو ذهن و حافظه ی خود جایی واسه شون دست وپا کنین.

 • مثلا واسه اینکه یادتون باشه نام همکار جدیدتون «شکوفه» است، می تونین تصویر اونو در کنار درختی پرشکوفه به ذهن بسپارید و درواقع اونو تصور کنین.

نشونه گذاری

اگه در به خاطرسپردن کارا و فعالیتای لازم فراموش کارید، باید از روش نشونه گذاری کمک بگیرین.

 • مثلا واسه اینکه یادتون نرود واسه نمایش یا تئاتری که دوست دارین، بلیت تهیه کنین، می تونین تکه ای از آگهی تبلیغاتی اونو جدا کرده و جایی جلوی چشم تون بذارین.
 • یا مثلا از هشداردهندهای موبایل یا اجاق گاز آشپزخانه استفاده کنین. تایمر این هشداردهندها، درست زمانی که باید کاری انجام بدین، زنگ میزنن و با این زنگ به شما یادآوری می کنن که باید سراغ کاری برید.

گروه بندی

اگه قراره فهرستی بلندبالا از چیزای مختلف رو حفظ کنین، بهتره اونا رو در گروه های ۳ تا ۵تایی تقسیم بندی کنین تا بهتر در یادتون بمونن.

 • مثلا واسه خفظ کردن فهرست خریدی طولانی می تونین گروه بندیایی طبق جنس و نوع مواد داشته باشین: مواد فریزری، مواد کنسروی و… .

منبع : helpguide

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید